Asm Asansör

Asansör Çesitleri

Kurulum ve bakımını sağladığımız asansör çeşitlerinden bazılarını ve detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.


img-1

İnsan/Şahıs Asansörleri

Bir yolcu asansörü insanları bir bina içerisindeki katlar arasında taşımak üzere tasarlanmıştır. Yolcu asansörünün kapasitesi katın büyüklüğüne göre belirlenir. Genelde yolcu asansörleri 230 kg artış payıyla 455 kg-2,727 kg arası kapasiteye sahiptir. Genellikle sekiz veya daha az katlı binalardaki yolcu asansörleri hidrolik veya elektroniktir; hidrolik asansörler 1 m/sn lik, elektrikli asansörler ise 2,5 m/sn ye kadar hız yaparlar. 10 kata kadar yükselen binalarda elektrikli ve vitessiz asansörlerde dakikada 2,5 m/sn ye kadar, 10 kattan yüksek binalarda ise 2,5-10 m/sn arası bir hız söz konusudur. Bazen yolcu asansörleri funiküler sistemiyle beraber şehir içi yolcu taşımacılığı görevini de gösterir. Örneğin, Ukrayna/Yalta da 3 istasyonlu bir yeraltı halk asansörü yolcuları Karadeniz üzerinde bir otellerle dolu bir dağın tepesinden alır, sahilin altında yer alan bir tünele taşır. Yolcu asansörleri verdikleri hizmetlere göre uzmanlaşmıştır. Hastane acil asansörü, ön ve arka girişli, çift vagonlu (double deck) olabilirler. Vagonların iç görünüşü gösterişli olabilir, ses ve görüntü tanıtımları, özel kayıtlı sesli talimat sistemi, vb. mevcut olabilir. Ekspres asansör her kata ulaşım sağlamaz. Örneğin, zemin kattan gök lobisine taşıma sağlar veya gök lobisinden bir dizi özel kata uğrayabilir. Bunlar Batı Asya da oldukça popülerdir. Her asansörde 24 saat boyunca çeşitli emniyet merkezleri ile iletişim kurulabilecek bağlantı bulunmalıdır. Bina içi veya çevresinde yangın var ise asansörler kullanılmamalıdır; bu yasak özellikle asansörlerin yakınındaki tabelalarla bildirilmelidir. Bazı ülkelerde özel yangın asansörleri de bulunmaktadır. Konut asansörleri sadece tek kişilik iken bazıları 12 kişilik kapasite sağlayacak kadar geniştir. Tekerlekli sandalye için özel tasarlanmış asansörlerin sandalyeyi 1,8 m çapında hareket ettirebilme ve maksimum 455 kg lık yük çekme kapasitesi vardır.


img-1

Yük Asansörleri

Yük taşımak üzere tasarlanan asansörlerdir. Bu asansörlerde genellikle yolcu taşınmadığına dair uyarı tabelaları mevcuttur, ancak hem yük hem insan taşıyan asansörler de bulunmaktadır. Yük asansörleri yolcu asansörlerine nazaran daha fazla ağırlık kapasitesine sahiptir; bu kapasite genellikle 2,300 ila 4,500 kg civarındadır. Yük asansörlerinin elle açılıp kapanan kapıları vardır ve iç tasarımları yük indirip bindirme esnasındaki hasarlara karşı oldukça dayanıklıdır. Hidrolik yük asansörlerinin yanında elektrikli asansörler yük taşımacılığı için daha etkilidir. Sahne ve orkestra asansörleri sanat alanına özel tasarlanmış olup çeşitli koşullardan muaftırlar. Yerel şartlarla kullanımları, kurulumları ve test süreçleri yönetilebilir; bu asansörler basit kurulumları sayesinde yerel kod uygulamalarının dışında tutulur.


img-1

Sedye Asansörleri

Nunc consequat odio ut ante convallis mollis. Donec turpis libero, convallis et molestie semper, pulvinar posuere augue. Nam luctus sollicitudin dapibus. Maecenas rutrum justo in ante auctor a faucibus metus fermentum. Nulla volutpat dapibus facilisis.


img-1

Monsarj Asansörleri

Servis asansörleri genelde otel, restoran ve villalarda mutfaktan yemek yenilen kata, tabak, bardak, tepsi taşınmasında kullanılır. Sadece yük taşımak amaçlı olarak, insanların giremeyeceği boyutlarda tasarlanırlar. Küçük tip yük asansörleri olarak düşünebileceğimiz Servis asansörleri 50 kg dan 250 kg a kadar değişik Taşıma kapasitelere sahiptir. Monşarj tipi servis asansörleri, genelde giyotin tipte kapılırdırlar. Giyotin kapılar, basit bir hareketle açılıp kapanması sayesinde kullanıcıya büyük kolaylık sağladığı gibi, yarı otomatik kapılar gibi açıldıklarında yer de işgal etmezler. Hijyenik olmak zorunda oldukları için paslanmaz çelik kabin ve kapılar her zaman için tercih edilmektedir. Asansörde Talebinize ve Asansör Kuyusuna Uygun Olarak; 1. Giyotin Tıp veya Manuel Tıp kat kapı seçenekleri, 2. İthal veya Yerli Makine Motor seçenekleri, 3. Tek hız veya çift hız seçenekleri, 4. Basit kumanda, kattan kata gönderme özelliği, 5. Tam elektronik mikroişlemci kontrollü kumanda panosu, 6. Kabin,, elektrostatik boyalı veya desenli satine paslanmaz saç kaplamalı duvar özelliklerine sahiptir. 7. Hijyenik şartlara dikkat edilmesi gereken servis asansörlerinde paslanmaz çelik kabin iç kaplamaları, antibakteriyel taban malzemeleri seçilir.


img-1

Panoramik Asansörler

Panaromik asansörler açık havada, alışveriş merkezlerinde, tren istasyonlarında v.s. başarıyla monte edilebilmektedir. Panoramik asansörün en büyük özelliği yan ve arka cephelerinin tamamen camdan üretilmesidir. Cazip tasarımların, müşteri beklentilerini ve kullanıcıların kullanım keyfini eşsiz bir şekilde birleştiren özel bir çözümdür. Görsellik açısından asansör tasarımından elde edebileceğinizin en iyisidir. Bina mimarisine uygun olarak Tahrik düzeni elektrik ve hidrolik yapılabilmektedir. Panoramik asansörlerimiz 4 kişiden 21 kişiye kadar çeşitli kapasite ve 0,63 m/sn hızdan 2,5 m/sn hıza kadar çıkabilen özelliklere sahiptirler. Yüksek hız ve konfora aşırı dikkat edilen binalarda frekans kontrollü hız kontrol üniteleri kullanmaktadır. Frekans kontrollü sistemler konfor ve hassasiyetin yanında %45 elektrik tasarrufu sağlar.